Jak správně vybrat jazykové kurzy

Jak správně vybrat jazykové kurzy

Všude kolem sebe můžete narážet na různé jazykové školy a kurzy. Informace o nich si můžete přečíst na reklamních letáčcích, na nástěnkách či na internetu – všichni o sobě tvrdí, že jsou nejlepší, mají nejzkušenější lektory a moderní techniky. Jak si ale ověřit, že vám kurz opravdu něco přinese a nevyhodíte za něj jen zbytečně peníze? Následující rady vám pomohou vybrat si jazykový kurz přesně na tělo.

Zjistěte si všechny detaily

Snažte se co nejpodrobněji zjistit, jak bude kurz vypadat. Důležité například je, pro kolik lidí je kurz koncipován (čím méně lidí, tím lépe pro vás, velmi dobrá je skupina 6-8 lidí), z jakých materiálů se budete učit, kdo bude váš lektor, nebo jaké metody a pomůcky vyučující používá (zda a jak moc je používáno audio/video techniky, jestli je kurz zaměřený spíše na testování nebo na mluvení a podobně). Záleží také na vašich časových možnostech: kurz angličtiny můžete navštěvovat jedenkrát týdně na dvě hodiny, ale můžete se také zapsat na celoroční pomaturitní studium angličtiny a zlepšovat se v jazyce čtyři hodiny denně od pondělí do pátku.

Informujte se předem, jaké má škola požadavky na lektory – ptejte se například na vzdělání učitelů, jejich praxi atd. Dobré jazykové školy pořádají pro své lektory také metodické kurzy, na kterých se učitelé mohou naučit nové metody vedení hodin a předat je potom dále ve svých kurzech.

Informujte se o referencích a zkušenostech

Je dobré zjistit si (například od známých nebo na různých diskuzích), jak byli studenti daného kurzu spokojení. Pokud chcete dělat na závěr kurzu zkoušku, zjistěte si také, jaká byla úspěšnost v předešlých letech. Úspěch jiných vám sice zkoušku nezaručí, ale pokud bude úspěšnost velká, svědčí to také o kvalitě školy. Zkušenosti s jazykovými školami přímo od studentů pro vás na každý pád budou výborným vodítkem.

Vyberte si správnou úroveň

Nevybírejte si kurzy pro začátečníky, pokud máte základní znalost jazyka, opakování sice je matkou moudrosti, ale v tomto případě by vám kurz téměř nic nepřinesl. Toto pravidlo platí i naopak – nevytyčujte si ani nereálné cíle. U většiny kurzů je rozřazovací test, který by vás měl zařadit do správné skupiny. Pokud by ale vstupní test škola nenabízela, pořádně si rozmyslete, do jakého kurzu byste chtěli chodit – podívejte se například na učebnice, které se v kurzech mají používat. Pokud vám ani toto nepomůže při rozhodování, poraďte se přímo v jazykové škole.

Udělejte si rozřazovací test

Abyste si vybrali správnou úroveň, pomůže vám právě rozřazovací test. Podle toho, zda škola dělí studenty do skupin dle výsledků testů také zjistíte, že jsou kurzy na solidní úrovni a že se snaží vytvořit rovnocenné skupiny, ve kterých budou všichni alespoň na podobné úrovni. Některé školy dokonce umožňují přejít po pololetí do vyšších tříd, rychlejší studenti tak neztrácí motivaci ani čas. Obecně je lepší hlásit se do větších jazykových škol, které už mají zažitý funkční systém.

Podívejte se na vzorové hodiny

Některé jazykové školy umožňují, abyste se přišli podívat, jak probíhají jejich hodiny. Pokud uvažujete o škole, která takovéto kurzy pořádá, neváhejte a běžte si obhlédnout, jak to ve škole chodí. Je to jedinečná možnost, jak si udělat představu o průběhu kurzu a celém zázemí. Zjistíte také, jestli vám vyhovuje učitel, který má vaše kurzy vést.

Nevěřte zázrakům

Žádná supermetoda vás jazyk nenaučí sama od sebe. U každé je nutné studovat, metoda vám však může pomoci se správně namotivovat a zvýšit koncentraci. Výběr učební metody je velmi individuální věc, každému vyhovuje něco jiného. Je proto dobré se o vybrané metodě informovat předem a zkusit si zajít na zkušební hodinu, kde uvidíte, zda jste si vybrali správně.

Nevybírejte jen podle ceny

Správný kurz nehodnoťte jen podle ceny, ta většinou kvalitu kurzu ovlivňuje, ale nelze se na to stoprocentně spoléhat. Pokud je kurz podezřele levný, bývá v něm většinou nějaký háček (nekvalifikovaní učitelé, náboženský podtext hodin a podobně). Není ale nutné hnát se do nejdražších kurzů, které obvykle nebývají o tolik kvalitnější a cenově už jsou mnohdy na úrovni soukromých hodin. Raději se zaměřte na to, aby vám vyhovoval způsob vedení a zaměření jazykového kurzu a jeho úroveň. Po absolvování kurzu byste měli být ohodnoceni a měli byste také dostat certifikát o absolvování – ten můžete předložit například v novém zaměstnání.

Jazykový pobyt si užijte se vším všudy

Aby váš jazykový pobyt v zahraničí přinesl skutečné výsledky, snažte se učit i mimo školu. Nezavírejte se po kurzech na svém pokoji, ale choďte mezi lidi, komunikujte v cizím jazyce. Ideální je se dokonale obklopit jen cizím jazykem, který se chcete naučit. Čtěte knížky, dívejte se na filmy, ale rozhodně ne česky! Jen tak vás jazykový pobyt v zahraničí skutečně obohatí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *